Alpinestars Faster-3 Drystar Shoes - Black/Gray/Yellow - US 14 2540719175-14
Regular price
$199.95 USD
Regular price
$199.95 USD
Sale price
$199.95 USD
Unit price
per
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Specifications
| Feature | Value |
|---|---|
| Product Name | Shoes |
| Type | Riding |
| Model | Drystar® |
| Base Color | Black |
| Color/Finish | Black / Gray / Yellow |
| Size Group | Adult |
| Features | Removable Anatomic Footbed / Waterproof |
| Units | Pair |
| Riding Style | Street |
Features
- 100% Waterproof Membrane
- Upper material is a combination of microfiber, PU suede thermo-welded microfiber for durability and abrasion-resistance
- Air ventilation details on lateral quarter with mesh openings for breathability
- Thermoplastic Polyurethane (TPU) ankle extended into lower lateral area
- Thermoplastic Rubber (TPR) slider detail on lateral toe box
- TPR heel counter design
- Asymmetric toe design
- Traditional lace closure system
- Tongue and collar padding
- Internal toe box and heel counter reinforcement
Dimensions
| Parameter | Value |
|---|---|
| Weight | 3.5 lbs |
| Height | 5.0" |
| Length | 14.0" |
| Width | 10.0" |

Compatibility
Fetching compatibility details...
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
