Alpinestars CR-X Drystar Shoes - Black/Red/Yellow Fluorescent - US 14 2611820153814
Regular price
$224.95 USD
Regular price
$224.95 USD
Sale price
$224.95 USD
Unit price
per
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Specifications
| Feature | Value |
|---|---|
| Product Name | Shoes |
| Type | Street |
| Model | CR-X Drystar® |
| Base Color | Black |
| Color/Finish | Black / Gray / Yellow |
| Size Group | Adult |
| Features | Oil-Resistant |
| Units | Pair |
| Riding Style | Street |
Features
- Drystar® membrane offers effective weather protection in wet conditions
- The sole unit ‘DROP’ (or, the off-set between heel and toe) is set at 9 mm (many running shoes have a 9 mm drop) to ensure a smooth heel-to-toe transition when walking
- Features an EVA midsole provides for excellent all-day underfoot comfort
- Forefoot Flex grooves are engineered into the midsole for enhanced forefoot comfort (the grooves promote flexing in the forefoot area)
- Full-length Thermoplastic Polyurethane (TPU) inner sole plate for superior riding protection and a dynamic heel-to-toe transition when walking
- Asymmetric outsole stud configuration provides excellent levels of grip and abrasion resistance
- Oil resistant dual rubber compound provides optimized grip on unclean/slippery surfaces
- Removable Ortholite insock provides long lasting comfort and prevents over heating thanks to the Open Cell PU compound
- Hidden asymmetric lateral and medial TPU ankle discs for effective but discreet ankle protection
- Lightweight inner bootie with minimal construction design for a comfortable, glove-like fit
Dimensions
| Parameter | Value |
|---|---|
| Weight | 4.0 lbs |
| Height | 5.5" |
| Length | 15.75" |
| Width | 11.0" |

Compatibility
Fetching compatibility details...
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
