Alpinestars CR-8 Gore-Tex Shoes - Black/Grey/Blue - US 9 233822412859
Regular price
$334.95 USD
Regular price
$334.95 USD
Sale price
$334.95 USD
Unit price
per
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability
Specifications
| Feature | Value |
|---|---|
| Product Name | Shoes |
| Type | Riding |
| Model | CR-8 Gore-Tex® |
| Base Color | Black |
| Color/Finish | Black / Blue / Gray |
| Size Group | Adult |
| Features | Waterproof |
| Units | Pair |
| Riding Style | Street |
Features
- CR-8 Gore-Tex® riding shoes are the perfect touring riding shoes for hardcore travelers in any weather conditions
- Featuring higher cut and differentiated aesthetics from the CR-X Drystar® Shoes, plus the 100% waterproof and breathable performance of the Gore-Tex® membrane
- Made from a stretch waterproof outer bootie construction with breathable textile panels, an angled waterproof zipper closure, and an inner bootie with a speed lace internal closure system for the highest levels of waterproof and breathable comfort
- Incorporates internally Alpinestars TPF transversal protection frame midsole, multiple-layer malleolus protection, and a reinforced heel counter and toe box
- Features a removable OrthoLite® insock for great comfort and breathability, an elasticated collar, plus a 10 mm drop for excellent walking ergonomics off the bike
Dimensions
| Parameter | Value |
|---|---|
| Weight | 0.01 lbs |
| Height | 5.0" |
| Length | 14.5" |
| Width | 11.0" |

Compatibility
Fetching compatibility details...
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
